Operacja bariatryczna a niedoczynność tarczycy

Witam, Ze względu na dużą otyłość (BMI powyżej 35), zastanawiam się nad operacją bariatryczną/operacją zmniejszenia żołądka/opaską bariatryczną. Choruję na niedoczynność tarczycy, hashimoto i insulinooporność. Odchudzanie mimo zmiany diety, brania leków, wprowadzenia aktywności fizycznej nie przynosi pożądanych efektów. Dodatkowo doszły bóle kolan, stawów i postępujące skrzywienie kręgosłupa. Obawiam się jednak czy operacja bariatryczna nie przyniesie więcej szkód niż pożytku ze względu na istniejące choroby. Proszę o poradę czy w moim przypadku powinnam faktycznie poddać się operacji bariatrycznej? Otyłość staje sie dla mnie bardzo dużym problemem, nie chodzi już o wygląd, ale problemy z takim codziennym funkcjonowaniem. Z drugiej strony martwię się o choroby, na które cierpię. Czy operacja bariatryczna nie spowoduje jakichś powikłań? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

Najlepiej z tym problemem skonsultować się bezpośrednio w Poradni Schorzeń Metabolicznych. Tam powinna być podjęta decyzja co do ewentualnego leczenia bariatrycznego. Jeśli ma Pani BMI powyżej 35, schorzenia dodatkowe i nie reaguje na leczenie zachowawcze otyłości wskazane byłoby leczenie zabiegowe. Jeśli niedoczynność tarczycy jest wyrównana farmakologicznie to nie ma przeciwwskazań do operacji.