Niedoczynność tarczycy a problemy z utratą wagi u 23-latka

Witam, od dłuższego czasu męczę się z redukcją wagi bardzo szybko hamuje i stoi w miejscu. W końcu zrobiłem sobie badania i wyszło, że mam niedoczynność tarczycy tsh 4,97 (norma od 2,4-4,2) prawdopodobnie przez tarczycę ciężko mi zejść z wagą. Chciałbym w końcu zejść do 10-12% poziomu tłuszczu, ale lekarka nie przypisywała mi leków na obniżenie tsh, mówiła, że bym za 0,5 roku przyszedł do kontroli i wtedy się postanowi co i jak. Jak powinny wyglądać kalorie i makroskładniki ? 87kg, 186cm 23 la

Dzień dobry,

Jest Pan młodym człowiekiem. Z uwagi na podwyższone stężenie TSH powinien Pan oznaczyć wolne hormony tarczycy, antyTPO, aTG i wykonać usg tarczycy. Jeśli wolne hormony fT3 i/lub fT4 będą w normie, to przy podwyższonym TSH rozpoznajemy subkliniczną niedoczynność tarczycy. Wówczas zaleca się leczenie w przypadku występowania objawów niedoczynności tarczycy. W Pana grupie wiekowej średnie TSH wśród osób zdrowych wynosi ok. 1,5. Jeśli ma Pan objawy niedoczynności tarczycy, to proszę o tym powiedzieć swojemu lekarzowi lub ew. skonsultować się z innym endokrynologiem.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz