Niedoczynność tarczycy a zabiegi z kwasem hialuronowym

Witam.Mam 35 lat i niedoczynność tarczycy ( hashimoto ).Biorę Euthyrox 50. Myślałam o poprawieniu jędrności zwiotczałej skóry twarzy. Czy mogłabym poddać się zabiegowi wstrzyknięcia kwasu hialuronowego? Wyniki hormonów tarczycy mam w normie. Słyszałam, że osoby z chorobami tarczycy nie powinny poddawać się takim zabiegom?Jeśli tak to dlaczego?Proszę też podać czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania tego typu zabiegu oraz jaki ewentualnie wykonać zabieg silnie ujędrniający. Z góry dziękuję

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Sama niedoczynność tarczycy nie jest przeciwwskazaniem do zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej. Czynny proces autoimmunologiczny, tj. choroba Hashimoto takim przeciwwskazaniem jednak już jest. W takim przypadku zabiegi z kwasem hialuronowym wykonywane są tylko w przypadku gdy poziom przeciwciał jest bardzo niski (nieaktywna faza choroby). Dlatego też przed ewentualnym zabiegiem powinna mieć Pani wykonane kontrolne badania laboratoryjne.

Odpowiedz na zadane przez Panią pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem sa sytuacje np wysoki poziom przeciwciał przeciwtarczycowych, niestabilny poziom hormonów a takze, nawet u osob u ktorych wszelkie badania laboratoryjne sa w normie, występujące objawy choroby Haschimoto( zmęczenie , senność, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego itd). W takich sytuacjach zalecam w celu poprawy jędrności skory zabiegi laserowe czy radiofrekfencję mikroiglową.
Ewa Rybicka