Niedoczynność tarczycy - czy może powodować silne bóle kolan?

Witam. Moja mama od 5 lat choruje na tarczycę. Początkowo leczyła nadczynność. 3 lata temu leczona radiojodem i od tego czasu niedoczynność i straszne bóle kolan, opuchnięcia palców rąk, ból prawej nogi jest taki od kolana i wchodzi aż w pośladek. Najgorzej przeszkadza jej, gdy usiądzie i w nocy jest często nie do wytrzymania. Wykonała już szereg badań usg, rentgen badania reumatoidalne i morfologię min.aso crp. Wszystko w normie. Co może być przyczyną? Dodam, że leki przeciwbólowe niewiele pomagają!!!

Redakcja abcZdrowie

Mama będąc po podaniu radiojodu ma niedoczynność tarczycy, ale wyrównaną, gdyż musi przyjmować preparat zawierający hormon tarczycy(czyli tyroksynę). Nie dopatrywałabym się tu przyczyny dolegliwości. Jak wywnioskowałam z Pani opisu wykluczono chorobę zwyrodnieniową i reumatyczną jako przyczynę. Proponowałabym rozważyc jeszcze boreliozę, szczególnie, jeśli mama pamięta kontakt z kleszczem.