Kobieta , 21 lat

Witam, mam 21 lat i w ostatnim czasie nie mogę poradzić sobie ze swoimi wahaniami nastrojów. Dodam, że od co najmniej dwóch lat choruję na niedoczynność tarczycy, więc pewnie ma to jakiś związek. Od jakiegoś czasu bardzo dużo złego dzieje się w moim życiu, a ja nie mam nikogo, z kim mogłabym o tym wszystkim porozmawiać i chyba powoli przestaję sobie radzić. W dodatku większość tych złych rzeczy dzieje się przeze mnie - przez wyżej wspomniane huśtawki nastrojów. Chodzi o to, że ostatnio potrafię nie robić przez cały dzień nic, poza płakaniem. Z jakiego powodu? Potrafię znaleźć ich mnóstwo. Czasem płaczę z powodu błahostek, dlatego jest mi z tym tak bardzo źle. Nie potrafię znieść jakiejkolwiek nieprzychylnej mi sytuacji, zaraz reaguję płaczem. Szukam w mojej miejscowości miejsca, gdzie przyjętoby mnie na staż, ale boję się zapytać gdziekolwiek, ponieważ wiem, że w przypadku odmowy zacznę płakać, chociaż wcale tego nie chcę! Często, co najmniej kilka razy dziennie, mam myśli samobójcze. Jedynie strach przed bólem powstrzymuje mnie od działania. Niemniej boję się, że pewnego dnia zrobię sobie krzywdę, a tak naprawdę chciałabym cieszyć się z życia, jak każdy. Muszę dodać, że zanim zaczęły się te zmiany nastroju, byłam zawsze roześmianą optymistką z milionem planów na życie - teraz rzadko widzę siebie uśmiechniętą, chociaż staram się śmiać jak najczęściej. Proszę mi powiedzieć, czy powinnam się martwić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Agnieszka Jamroży 72
Lek. Agnieszka Jamroży Psychiatra, Warszawa Białołęka 72 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie,

W tej sytuacji polecam Pani  wizytę u lekarza psychiatry.

Depresja często towarzyszy niedoczynności tarczycy, szacuje się, że co druga osoba z hypotyreozą ma objawy depresji. W 30% przypadków zaburzeniom depresyjnym towarzyszy dodatkowo lęk.

Towarzyszące tej postaci depresji zaburzenia koncentracji powodują poczucie niewydolności, gorszego funkcjonowania, a pacjenci często obwiniają się o to.

Tak więc większość z niepokojących Panią objawów jest związana z zaburzeniami hormonalnymi.

W tego typu objawach zaleca się przede wszystkim odpowiednie leczenie endokrynologiczne oraz leczenie przeciwdepresyjne.
Psychiatra dobierze Pani odpowiednie leki, które nie będą wpływać niekorzystnie na funkcję tarczycy oraz kolidować z zażywanymi lekami. Wówczas i objawy mają szansę całkowicie ustąpić i ponownie będzie Pani czerpać satysfakcję ze swojego aktywnego życia.

Ze względu na towarzyszące myśli samobójcze wskazana jest jak najszybsza wizyta u specjalisty.

Proszę również rozważyć ewentualną wizytę u psychoterapeuty- każda niedyspozycja fizyczna ma swoje aspekty psychologiczne, czasem zmagając się z chorobą i innymi problemami potrzebne jest wsparcie i pomoc terapeutyczna.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Neurologia – Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jest silnie spokrewniona z psychiatrią i polega na odkrywaniu przyczyn uszkodzenia systemu neuronalnego. Domeną psychiatrii są z kolei choroby, których podłoże stanowi biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.
  • Depresja – Depresja to zespół zaburzeń psychicznych dotykających nastroju. Ma kilka grup objawów – obniżenie nastroju, obniżenie tempa działania i myślenia, lęk, a nawet objawy somatyczne. Nie do końca znane są przyczyny powstawania depresji, określa się tylko czynniki, które mogą jej sprzyjać, jak np.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: