Niedoczynność tarczycy i Hashimoto a odchudzanie

Jakie produkty powinna jeść aby schudnac? Choruje na niedoczynność tarczycy. Jest ona na tle autoimmunologicznym o nazwie Hashimoto. Przy niedoczynności mam duże problemy z utrzymaniem mojej wagi i chcialabym zrzucić okolo 3 kg. Niby niewiele ale ten kto ma chora tarczycę doskonale wie jak ciężko zbić ten jeden maly kilogram. Wazę 56,5 przy wzroście 164
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Hormony a zachowanie

Witam serdecznie,

Ma Pani rację - niedoczynność tarczycy w dużym stopniu wpływa na masę ciała, ponieważ zwolniona jest przemiana materii. Jednak nie jest Pani na przegranej pozycji. Osobiście prowadzę wielu pacjentów z podobnymi zaburzeniami i ładnie chudną. Co prawda nieco wolniej niż zdrowa osoba, ale efekty są satysfakcjonujące. W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Proszę również dołączyć aktywność fizyczną. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu. Może Pani skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu.

Dieta Powinna być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do Pani dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz
37 poziom zaufania

Jeśli nie ma schorzeń współtowarzyszących, jadłospis powinien być bogaty w nieprzetworzone produkty zbożowe (np. razowy makaron, brązowy ryż), warzywa, owoce, chude mięso i chudy nabiał (należy unikać cholesterolu), ryby, oleje roślinne. Należy uważać na słodycze i wypieki cukiernicze gdyż szybko podnoszą poziom cukru we krwi a metabolizm glukozy w tej chorobie jest zaburzony. Ponadto trzeba wyłączyć orzechy włoskie i soję bo utrudniają wchłanianie syntetycznych hormonów. Najważniejsze to wprowadzić 4-6 posiłków, co 2-3 godziny, nawadniać się (30ml na kg m.c.), na kolację unikać węglowodanów (w tym owoców).

0

Witam,
niestety to schorzenie ma bardzo dużo wpływ na proces odchudzania. Proszę jednak się nie martwić, gdyż osoby takie jak Pani także potrafią schudnąć. Rada jest taka proszę wprowadzić do diety 5 posiłków regularnych co 3-3,5 h dziennie, owoce do 16, pić 1,5 litra wody dziennie, nie zapominać o aktywności fizycznej, w miarę biegu czasu waga pewnie stopniowo zacznie się regulować.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty