Niedoczynność tarczycy i przybieranie na wadze

witam,w 2008 roku stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy,brałam eutyrox 25,w maju 2012miałam cholecystektomie woreczka i biore eutyrox 50.w ciągu półtorej roku przytyłam 13kg pomimo tego,że jem niewiele co 2h-5x dziennie.nie wiem już co mam robić byłam u dietetyka ,ale to była pomyłka-zwykłe naciąganie na suplemenyy,a ja chcę schudnąć szybko i trwale,wiem,że przy tej chorobie to nierealne,ale może chociaż trochę?co mam zrobić?proszę o pomoc
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że dawka Euthyroxu jest wystarczająca. Należy to zrobić poprzez wykonanie badania TSH i konsultację wyniku z lekarzem rodzinnym lub internistą - endokrynologiem.
Dopiero w drugiej kolejności powinna być to pomoc dietetyka oraz ćwiczenia fizyczne.
Jeśli pomimo suplementacji lekiem Euthyrox TSH okaże się zbyt wysokie, w pierwszej kolejności należy ustalić optymalną dla Pani dawkę leku. W przeciwnym razie pozostałe działania na niewiele się zdadzą.

Prawdopodobnie nie była Pani u dietetyka, tylko u naciągacza. Mam sporo pacjentów, którzy po wizytach w takich "poradniach"nie mają najlepszego zdania o dietetykach...
Przy niedoczynności tarczycy dieta jest bardzo istotna. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć kapustę, kalafior, brukselkę, rzepę, brukiew, strączki (fasolę, groch, soję), a także cukry proste (słodycze, cukier, miód, dżemy), żywność mocno przetworzoną i fast foody. Należy zadbać o odpowiednią podaż białka, tłuszczy i węglowodanów.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl