Niedoczynność tarczycy i przyjmowanie leków w 6. miesiącu ciąży

mam problem a mianowicie taki że jestem w 6msc ciąży i mam niedoczynność tarczycy przed ciąża brałam euthyrox 150, obecnie biorę euthyrox 200 i 225 we wtorki i piątki do tego jodid 200.Biorę falvit mama który również zawiera jod, czy taka dawka jodu może Nam zaszkodzić? mój ginekolog nic na ten temat mi nie powiedział

Szanowna Pani,

Zalecana suplementacja jodu w postaci jodku potasu wynosi 250 ug/dobę dla kobiet w okresie ciąży, również dla kobiet leczonych z powodu niedoczynności tarczycy. W Falvit mama znajduje się około 0,155 mg (czyli 155 ug) jodu, a więc taka dawka jodu Pani nie zaszkodzi. Proszę pamiętać, że górna granica TSH w ciąży nie powinna przekraczać 2,5 mIU/l. Jeśli jest wyższa, to należy zwiększyć dawkę Euthyroxu , pod kontrolą endokrynologa. Proszę pamiętać, że Euthyrox należy przyjmować 30 min do 1h przed śniadaniem i popijać wodą, w żadnym wypadku kawą, ponieważ zmniejsza ona wchłanianie leku w przewodzie pokarmowym.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz