Niedoczynność tarczycy i zatrzymywanie wody w organizmie u 11-latki

Problem z córką w wieku 10 prawie 11 lat. 1,5 roku temu zdiagnozowano u niej niedoczynność tarczycy (niewykształcony jeden płat), co objawiło się m.in wzrostem wagi. Obecnie ma wzrost 150cm, waga 55kg. Od 2 miesięcy chodzi do dietetyka. W 1 miesiącu jej waga spadła o około 1,6kg. Po tym czasie coś się dzieje i waga jej rośnie (poziom TSH - 2,73). Po 2 miesiącach od rozpoczęcia diety waży 55,4kg. Dietetyk twierdzi, że zawartość tłuszczu spada ale zatrzymuje się woda (nadmiar 10,6kg). Co robić?

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę przede wszystkim udać się do endokrynologa dziecięcego a dopiero później do dietetyka!

Przy niedoczynności tarczycy pojawiają się tzw. obrzęki podskórne. W pierwszej kolejności tarczyca powinna być wyrównana farmakologicznie, w drugiej części włączamy ograniczenie kalorii. Proszę jednak uważać bo to jeszcze dziecko i tu nie można wprowadzić dużych cięć, dziewczyna jeszcze rośnie. Dużo lepszym rozwiązaniem jest włączenie aktywności fizycznej nawet 4 - 5 razy w tygodniu po około 1 godz. (basen, fitness i inne).