Niedoczynność tarczycy - jakie badania wykonać?

Witam, jestem 22-letnią kobietą. 2 lata temu wykryto u mnie niedoczynność tarczycy. Pierwsze wyniki TSH to 5.55, później, podczas półrocznego oczekiwania na wizytę u endokrynologa, wzrosło do 9. Obecnie przyjmuję E*** 100. Ostatnie badania wykonywałam w kwietniu tego roku - TSH 2.1. Moje pytanie dotyczy badań, które powinnam przejść. Po dostaniu się w ręce specjalisty miałam wykonane USG, po którym pani doktor wykryła Hashimoto i to tyle. Na moją prośbę o skierowanie na bardziej szczegółowe badania spotkałam się z odmową. Proszę mi powiedzieć, czy powinnam mieć wykonane FT3, FT4 oraz inne badania związane z niedoczynnością i Hashimoto? Martwi mnie kontrolowanie jedynie TSH. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

proces diagnostyczny rozpoznania w kierunku niedoczynności tarczycy przebiega zwykle czteroetapowo. Podstawowym badaniem jest poziom TSH. Jeżeli wyniki przekraczają przyjęte normy, zaleca się wykonanie FT3 i FT4. Kolejnym krokiem jest badanie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowym, okreslanych jako anty-TPO. Uzysując znacznie przekraczający normę wynik przeciciała, rozpoznaje się chorobę Hashimoto, czyli niedoczynność taczycy na tle autoimmunologicznym. Badanie USG tarczycy jest równiez konieczne, aby stwierdzić, czy nie ma guzków w obrębie gruczołu tarczowego. Po tak przeprowadzonej diagnostyce, zależnie od wyników włącza się lub nie, odpowiednie leczenie.