Niedoczynność tarczycy oraz wyniki badań hormonów

Witam, niedawno dowiedziałam się, że mam niedoczynność tarczycy. Miałam podwyższone TSH i udałam się do endokrynologa, Pani doktor dała mi skierowanie na usg tarczycy badanie krwi na TSH, anty - TPO i anty-TG. Usg tarczyny (tarczyca mała ale wszystko w normie) i dziś odebrałam wyniki i miałam TSH 1,99 mIU/ml , TG 2412 IU/ml i TPO 349,5 IU/ml czy mogłabym się dowiedzieć coś więcej o tych wynikach? Za tydzień mam umówioną wizytę u Pani endokrynolog, ale trochę się martwię. Proszę o odpowiedź.

Dobry wieczór,

Jeśli wyniki o których Pani pisze są wynikami uzyskanymi bez leczenia farmakologicznego, to stężenie TSH jest w normie, co przesiewowo świadczy o stanie eutyreozy - czyli wyrównania hormonalnego - nie wymaga Pani na chwilę obecną substytucji hormonalnej. Z kolei podwyższone stężenia przeciwciał wskazują na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, którego konsekwencją może być rozwinięcie się pełnoobjawowej niedoczynności z koniecznością leczenia L-tyroksyną. Proszę unikać stresu - źle wpływa na układ immunologiczny i co jakiś czas kontrolować TSH. Jeśli będzie tendencja zwyżkowa, to konieczne wówczas będzie oznaczenie hormonów obwodowych i zastosowanie leczenia. Proszę zaufać swojej pani doktor. Oprócz wyników ważny jest, a może nawet ważniejszy stan kliniczny Pacjenta. W razie potrzeby w odpowiednim momencie z pewnością włączy Pani leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz