Niedoczynność tarczycy, poziom prolaktyny a odchudzanie

Prolaktyna a odchudzanie Witam, mam stwierdzoną niedoczynność tarczycy. Jestem na dawce 88N Euthyroxu. Mam problemy z moją wagą. Od 3 miesięcy jestem na diecie od dietetyka, od dwóch chodzę regularnie na siłownię. Nie ma niestety żadnych efektów. Mój dietetyk sugeruje, że to problem z tarczycą lub innymi hormonami blokuje spalanie tkanki tłuszczowej. TSH, ft3, ft4 mam w normie, ale poziom prolaktyny jest dwukrotnie powyżej górnej granicy normy. Już nie wiem co mam robić, proszę o radę.

Dzień dobry,

W Pani przypadku istotne jest, abt wartości TSH byyły raczej bliżej dolnych wartości referencyjnych, a więc należy optymalnie dobrać dawkę leku. Z uwagi na podwyższony poziom prolaktyny wskazane jest wykonanie testu z metoclopramidem, a jeśli hiperprolaktynemia jest objawowa zastosowanie 3-6 miesięcznego leczenia. Proponowałbym Pani również ocenę insulinooporności w teście OGTT z 75 g glukozy. W przypadku wysokiej insulinooporności warto skontaktować się z diabetologiem lub endokrynologiem, który wyda Pani odpowiednie zalecenia.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz