Niedoczynność tarczycy TSH na poziomie 6,450

Witam.Choruję na niedoczynność tarczycy,mam 19 lat.Wykryto ją u mnie półtora roku temu,mimo że przesłanki były już od15roku życia.Lekarze jednak to zlekceważyli.Na początku brałam Euthyrox 50, po pół roku bez żadnej poprawy tsh endokrynolog zmieniła mi lek na Letrox50,po roku kazała zrobić badania.Dziś odebrałam wyniki i poszłam do lekarza pierwszego kontaktu który powiedział mi,że wyniki są okropne. Zanim zaczęłam się leczyć tsh wynosiło4,460,teraz wynosi6,450.Co jest nie tak?

Dzień dobry,

Wzrosło Pani zapotrzebowanie na lek, co jest naturalną konsekwencją choroby Hashimoto - zwykle zapotrzebowanie na lek wzrasta wraz z czasem trwania choroby, Niekiedy, może również okresowo spadać. Jeśli nie miała Pani postawionego rozpoznania choroby Hashimoto powinna Pani oznaczyć sobie przeciwciała antyTPO i aTG oraz wykonać usg tarczycy, aby stwierdzić jaką echogeniczność ma miąższ tarczycy. Z uwagi na wysokie TSH prowadzący Panią endokrynolog po dokładnym zbadaniu Pani i zebraniu wywiadu lekarskiego powinien zwiększyć Pani dawkę leku, tak aby TSH obniżyło się do wartości bliskich średniej wartości w Pani grupie wiekowej. Wówczas Pan samopoczucie ulegnie znacznej poprawie.

Pozdrawiam serdecznie.
dr n. med. Marek Derkacz