Niedoczynność tarczycy u 4-tygodniowego dziecka

U mojego 4-tygodniowego synka z badań przesiewowych wyszła niedoczynność tarczycy, zrobiliśmy USG - wynik: Gruczoł tarczowy powiększony, hipoechogeniczny o wzmożonym unaczynieniu. Węzina 7 mm. PP: 15 x 21 x 35 mm obj. 5,9 cm3. PL: 20 x 17 x 30 mm obj. 5,3 cm3. Panie Doktorze, proszę o interpretację wyniku, jestem załamana i przerażona. Wizytę lekarską mamy dopiero za 2 tyg.

Opis USG gruczołu tarczowego świadczy o jego powiększeniu i przekrwieniu, a także zmniejszonej gęstości co być może sugeruje stan zapalny. W takim wypadku trzeba także przeprowadzić dokładną diagnostykę laboratoryjną hormonalną (TSH, fT4, fT3) i immunologiczną (przeciwciała anty-TPO i anty-TG). Wczesne rozpoznanie niedoczynności tarczycy jest obecnie możliwe dzięki badaniom przesiewowym, którym poddawane są wszystkie noworodki. Polegają one na oznaczaniu stężenia TSH w kropli krwi pobranej na bibułę w 3-5 dniu po urodzeniu. Stwierdzenie podwyższonych wartości TSH u noworodka, a następnie stwierdzenie obniżonych stężeń hormonów tarczycy upoważnia do rozpoznania wrodzonej niedoczynności tarczycy. Wysokie stężenie TSH, powyżej 20 mU/l, z reguły świadczy o wrodzonej niedoczynności tarczycy. Natomiast stężenie fT4 przy niedoczynności tarczycy ulega obniżeniu. Jeśli TSH jest podwyższone, a poziom hormonów tarczycy jest prawidłowy, rozpoznaje się tzw. utajoną niedoczynność tarczycy. Oczywiście co do dalszego postępowania diagnostycznego i terapeutycznego musi w tym względzie wypowiedzieć się endokrynolog. Proszę zajrzeć na strony poświęcone temu problemowi: http://parenting.pl/portal/niedoczynnosc-tarczycy-u-niemowlat http://parenting.pl/portal/niedoczynnosc-tarczycy# http://parenting.pl/portal/leczenie-niedoczynnosci-tarczycy