Niedoczynność tarczycy w ciąży i wynik badania hormonów tarczycy

Witam mam pytanie...w ciązy wyszła mi niedoczynność tarczycy...brałam eutyrox...pociąży wynik tsh utrzymuje mi sie cały czas 2.08 i endokrynolog twierdzi ze powinnam miec nizszy poziom i ze musze jesc eutyrox dalej...dodam ze ft3 ft4 i anty tpo i tg w normie...usg tarczycy prawidłowe...mam tez przekroczony hormon dhea norma do 9.80 a ja mam 20.25 co to oznacza?? w tamtym roku zrobiłam badania ANA i wyszło dodatnie w mianie 1:320 typ świecenia ziarnisty...czy to moze byc od tarczycy???

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Niespecyficzne przeciwciała przeciwjądrowe w mianie 1:320 lub większym mogą występować w chorobach układowych, szczególnie w ich początkowej fazie oraz podczas leczenia. Występują też w chorobach o etiologii autoimmunologicznej m.in. w RZS, zespole antyfosfolipidowym, zapaleniach wątroby i tarczycy a także w chorobach rozrostowych i infekcyjnych. Mogą nie mieć znaczenia klinicznego występując u osób starszych, szczególnie u kobiet. Wskazana jest stała obserwacja kliniczna oraz badanie kontrolne po okresie 6 miesięcy lub przy nasileniu się ewentualnych dolegliwości.