Niedokrwistość a celiakia u 10-miesięcznego dziecka

Dziecko w wieku 10 miesięcy, chłopczyk, od 5 miesięcy praktycznie cały czas na preparatach żelaza i od początku wyniki, zwłaszcza hemoglobina i hematokryt, na tym samym, niezmiennym poziomie. Najnowsze wyniki: WBC 9,71 (6.0-17,5), RBC 4,09 (3,7-5,3), HGB 10,5 (11,5-13,5), HCT 30,6 (33-39), MCV 74,9 (70-86), MCH25,7(23-31), MCHC 34,4 (30-36), RDW 12,3 (11-16), HDW 2,76 (2,2-3,2), %RETIC 1,45 (0,5-2,5), RETIC 59,3 (22-139), MCVr 93 (101-119), CHCMr 30,4 (23-29), CHr 28,1 (25-30), PLT 261 (250-600), MPV7,5 (7-10,5), PCT 0,2 (0,12-0,36), PDW 37,9 (47,7-59,3), MPC 25,1. Obecnie czekamy na wizytę u hematologa. Chciałabym się dowiedzieć, co oznaczają te wartości, zwłaszcza CHCMr i MCVr i jaka jest przyczyna ich nieprawidłowego poziomu. I czy w tej sytuacji właściwa jest konieczność rozszerzania diagnostyki, a jak tak, to w jakim kierunku. Jesteśmy też pod kontrolą gastrologa, który wspominał o badaniach na celiakię, problem w tym, że syn przez kilka miesięcy nie jadł glutenu, bo opóźniałam wprowadzanie ze względu na alergię na białko mleka i zalecenia lekarza, a i tak wyniki były niezmienne. Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc i wyjaśnienie problemu. Poza złym obrazem krwi dziecko ma obniżony apetyt, choć jak mu coś smakuję, to zje chętnie, i od początku problemów z wynikami, czyli od 4 miesiąca, słabo przybiera, ale nie spada z wagi, obecnie waży 8500 i jest na 10 centylu. Jest bardzo ruchliwy i nie jest apatyczny.
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Podane wyniki w trakcie leczenia żelazem pokazują na pewien stopień oporności na leczenie, co może wskazywać na problemy z jego wchłanianiem. Parametry MCVr, CHCMr, CHr są to parametry określające średnią objętość, średnią zawartość hemoglobiny i średnie stężenie hemoglobiny w retikulocytach - czyli młodych krwinkach czerwonych. Ich poziom świadczy o odbudowywaniu układu czerwonokrwinkowego. Obniżenie MCVr i CHCMr mogą wskazywać na nadal zmniejszone stężenie żelaza w organizmie.

Warto byłoby oznaczyć parametry gospodarki żelazowej. Zaburzenia wchłaniania żelaza, słabe przybieranie na wadze, oporna na leczenie niedokrwistość niedobarwliwa, obniżony apetyt mogą być charakterystyczne dla celiakii. I osobiście uważam, że nie powinno się zwlekać z wykonaniem badań na tę chorobę tzn. oznaczenia przeciwciał anty-Ema i anty-Tg w surowicy oraz badania histopatologicznego wycinka błony śluzowej dwunastnicy pobranego podczas gastroduodenoskopii. Jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna. Proszę wiedzieć, że tylko produkty oznaczone jako bezglutenowe są naprawdę pozbawione tego składnika. W innych choćby nic na to nie wskazywało mogą być śladowe jego ilości, powodujące mimo to objawy choroby. Proponuję zgłosić się do gastroenterologa i do hematologa na planowe wizyty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.