Niedokrwistość megaloblastyczna a ciąża

Chciałabym dowiedzieć się, czy przy stwierdzeniu niedokrwistości megaloblastycznej z niedoboru wit. B12 można bezpiecznie zajść w ciążę, donosić i urodzić zdrowe dziecko? Anemię stwierdzono u mnie prawie 3 lata temu. Stale jestem pod opieką lekarza i obecnie leczenie polega na przyjmowaniu 1 raz w miesiącu wit. B12 domięśniowo i 1x dziennie innego leku. Czy te leki mogą być bezpiecznie przyjmowane przez kobiety w ciąży (szczególnie wit. B12 domięsniowo) i czy w takich dawkach? Niedawno stwierdzono u mnie obumarcie ciąży (9 tydzień) i zastanawiam się, czy przyczyną nie była anemia. Czy mogę jeszcze próbować zajść w ciążę, boję się, że i ta ciąża mogłaby się tak samo zakończyć. Ostanie wyniki badań (w bardzo wczesnej ciąży) były następujące: leukocyty 7,1; erytrocyty 5,01; hemoglobina 14,1; hematokryt 41,3; MCV 82; płytki krwi 254; wielojądrzaste 72; kwasochłonne 1; limfocyty 24; monocyty 3; żelazo 62. Czy powinnam przed zajściem w ciążę wykonać jakieś dodatkowe badania i czy te, które przedstawiłam, są prawidłowe? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Witam serdecznie!

Domyślam się, że przyczyną anemii u Pani jest zaburzone wchłanianie witaminy B 12 z przewodu pokarmowego. Aktualne wyniki morfologii są jak najbardziej w normie i nie ma przeciwskazań do zajścia w ciążę. Witamina B12 oraz żelazo mogą być bezpiecznie stosowane w czasie ciąży. Istotna jest regularna kontrola morfologii krwi, ponieważ w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Proszę pamiętać o przyjmowaniu kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę, a także koniecznie przynajmniej przez okres 1 trymestru ciąży.

Trudno powiedzieć natomiast coś konkretnego na temat przyczyny poronienia. Do tej pory nie opublikowano badań, które wskazywałyby na zwiększoną ilość poronień w przypadku kobiet dotkniętych niedokrwistością megaloblastyczną z niedoboru B12. Jednocześnie chcę poinformować, że najczęstszą przyczyną poronienia w I trymestrze ciąży są nieokreślone zaburzenia genetyczne w genomie zarodka (najczęściej przypadkowe, występujące jednorazowo). Badania genetyczne rodziców przeprowadza się w przypadku poronień nawykowych - w praktyce po ponad 2 poronieniach samoistnych.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty