Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Zagrożenie dla dziecka zależy od przyczyny niedokrwistości. Jeśli jest to niedokrwistość z niedoboru żelaza (u ciężarnych najczęstsza), to Pani dziecko po urodzeniu może wymagać przyjmowania preparatów żelaza oraz ewentualnie zastrzyków z erytropoetyny. Jeśli przyczyną anemii u Pani jest niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego, a niedobór ten występował przed ciążą i w pierwszym trymestrze, to u dziecka mogą wystąpić zaburzenia związane z rozwojem układu nerwowego. Na szczęście jest to zjawisko rzadkie.

Cechą różnicującą obie niedokrwistości w badaniu morfologii krwi obwodowej, jest parametr MCV. Jeśli MCV jest obniżony, to przyczyną najprawdopodbniej jest niedobór żelaza. Jeśli podwyższony - niedobór witaminy B12/kwasu foliowego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty