Niedomoga luteinowa przyczyną poronienia?

Witam. 3 miesiące temu poroniłam w 7 tyg, była to moja druga ciąża, pierwsza ciąża w 2007 r. przebiegła pomyślnie.

Mój problem polega natym, iż 3-4 dni przed wystąpieniem miesiączki mam brążową wydzielinę z pochwy. Ten stan trwa juz od ok. pół roku, lekarz ginekolog stwierdził, że jest to niedomoga luteinowa, która prwadopodobnie jest przyczyną poronienia.

Mam pytanie: czy ta choroba jest trudna do wyleczenia i jak długo trzeba ją leczyć?

Miesiąc temu brałam po 1 tabletce d**** (hormon gestagenny) od 16-25 dnia cyklu (cykle 30 dniowe regularne), jednak teraz ta wydzielina pojawiła się 3 dni przed miesiączką (leczenie nie przyniosło efektów) więc ginekolog stwierdził, że on nie wie, czy to jest napewno owa niedomoga i teraz kazał mi brac d**** w owych dniach, ale 2 tabletki dziennie.

Czy mogę sama, odpłatnie, oznaczyć poziom progesteronu we krwi? Jeśli tak, to w jakim dniu cyklu i czy to badanie da rozpoznanie tej niedomogi? Czy w przypadku wystąpienia nieplanowanej ciąży skończy się ona poronieniem czy d**** podtrzyma tę ciąże? Czy jednak nie wolno mi teraz zachodzić w ciążę?

Proszę o szczere i wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania, ponieważ jestem załamana troszke tą sytuacją.

Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Poziom progesteronu bada się standardowo w 20-22 dniu cyklu. Nie jest to jednak test o dużej czułości w rozpoznawaniu niewydolności ciałka żółtego (niedomogi lutealnej) - wynik prawidłowy nie wyklucza tego schorzenia. Bardziej dokładne jest rzadko wykonywane badanie - pobranie i zbadanie pod mikroskopem wycinka endometrium (błony śluzowej macicy).

Losy ewentualnej ciąży, gdyby teraz Pani w nią zaszła, nie są wcale przesądzone! Może Pani ją szczęśliwie donosić, szczególnie jeśli będzie Pani kontynuowała po poczęciu przyjmowanie leku, który bierze Pani w drugiej fazie cyklu. Najlepiej byłoby jednak, gdyby w cyklach poprzedzających poczęcie nie obserwowała Pani już plamień (np. dzięki odpowiedniej suplementacji hormonu gestagennego).

Pozdrawiam serdecznie!