Niedowaga a weganizm

Witam! Chciałabym zostać weganką ze względów moralnych, ostatnio cały czas mam wyrzuty sumienia że zwierzę być może było niehumanitarnie traktowane, po prostu źle się z tym czuję. Jednak nie jestem pewna, czy dieta wegańska jest dla mnie odpowiednia, problem tkwi w tym, że mam "spektakularną" niedowagę: 18,5 lat, 175cm wzrostu, waga 43kg. Nie jestem chora, po prostu taki mam metabolizm i nie wiem, czy weganizm nie zagrażałby mojemu zdrowiu, albo raczej życiu. Proszę o pomoc.

Niska maska ciała nigdy nie jest prawidłowym wskaźnikiem. Jeżeli odżywia się Pani odpowiednio masa ciała powinna być w granicach normy. Warto byłoby poszukać przyczyny tak niskiej masy ciała, w tym celu zachęcamy do wizyty u lekarza, który na podstawie wywiadu zleci konieczne badania. Brak choćby podstawowych badań świadczących o Pani stanie zdrowia nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy dieta wegańska będzie dobrym rozwiązaniem. Z pewnością nie powinna doprowadzić do żadnych niedoborów. Jednak, aby to osiągnąć, musi być odpowiednio zbilansowana. Powinna dostarczać odpowiedniej ilości energii oraz wszystkich mikro i makro składników. Radzimy zastanowić się nad suplementacją witaminy B12, ponieważ ta witamina nie jest dostarczana w produktach roślinnych, a jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Racjonalne odżywianie się, szczególnie przy niedowadze, w myśl weganizmu może sprawić niemałą trudność. Na pewno będzie wymagało od Pani niemałego wysiłku, aby spożywane posiłki nie skutkowały powstaniem niedoborów. Najlepiej byłoby udać się do dietetyka, który pomoże Pani w realizacji założonej diety.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

źle zbilansowana dieta pozbawiona wartości odżywczych i białka zwierzęcego może odbić się na Pani zdrowiu - proszę rozważyć dietę semiwegetariańską, dojść do należnej masy ciała a później może Pani rozważyć dietę wegańską. Podczas stosowania diet proszę badać się regularnie: morfologia, witamina b12, masa ciała.

Pozdrawiam