Niedowaga, blada skóra i słabe krążenie u 18-latki

Witam! Proszę o pomoc: mam 18,5 lat, około 175cm wzrostu, a ważę 45 kilo (prawdopodobnie nawet mniej). Nie jestem w stanie nic z tym zrobić, wyglądam obrzydliwie, do tego blada skóra i słabe krążenie. Jem bardzo dużo i często, moja dieta to głównie słodycze, fastfoody, oraz mięso, tłuszcz, rzeczy które powinny mi rzekomo "pomoc " w moim problemie. Tarczyca w porządku, nie mam też żadnego pasożyta, na nic nie choruję. Miałam pogorszenie po dwuletnim stosowaniu leków asentra, logest. Pomocy.

Mgr inĹź. Aleksandra ĹťyĹowska

Witam,
z tego, co Pani pisze, odżywia się Pani fatalnie. Niska masa ciała nie stanowi przyzwolenia wrzucania w siebie czegokolwiek. Kiepski stan skóry najprawdopodobniej wynika z niskiej wartości odżywczej pokarmów. Powinna Pani jeść 6 posiłków dziennie co 2-3 godziny, opierać się na zdrowych produktach (owoce, warzywa, kasze, mięso, nabiał), między posiłkami sięgać po orzechy i suszone owoce oraz wyeliminować fast-foody.

Z Pani opisu wynika, że Pani organizm może być bardzo niedożywiony. Nie tylko pod względem kaloryczności, ale przede wszystkim pod względem niedoborów składników odżywczych. Stąd objawy, które Pani opisuje. Włączanie do diety słodyczy, fast foodów tylko wydaje się być dobrym rozwiązaniem problemu. Nic jednak bardziej mylnego. Fast foody w sowim składzie mają przede wszystkim tłuszcze trans, cukry proste i żadnych wartości odżywczych. Zalecamy całkowite wyeliminowanie takich produktów z codziennego jadłospisu. Dieta na zwiększenie masy ciała musi być odpowiednio zbilansowana. Tylko taki rodzaj terapii żywieniowej może przynieść zamierzony efekt. Zalecamy spożywanie 4-5 posiłków w regularnych odstępach czasowych. Należy oprzeć swój codzienny jadłospis na węglowodanach złożonych, pełnowartościowym białku oraz odpowiednich tłuszczach. Może zwiększać Pani kaloryczność dań poprzez dodatek nasion, orzechów, olejów itd. Zachęcamy do wizyty u specjalisty, który pomoże dobrać indywidualny program żywieniowy odpowiedni do Pani potrzeb.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Dzień dobry!

Pani organizm może być mocno niedożywiony i z tego wynikają objawy. Słodycze, fastfoody nie są rozwiązaniem. Najlepiej dla Pani byłoby skontaktować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednią terapię żywieniową.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl

Witam serdecznie,
Jeżeli z badań wychodzi wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pani styl życia, stan zdrowia, ile ma Pani czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pani preferencje smakowe itp. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mnie jednak powinna Pani spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinna Pani unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk