Niedowaga i brak apetytu u 17-latki

Witam, jestem mamą 17 letniej córki, która od urodzenia ma niedowagę (poniżej 3 centyla) i od urodzenia nie ma apetytu . W okresie ciąży wystąpiła u mnie nadczynność tarczycy,zmuszona byłam brać lek Propycyl + Proplanolol. Córka urodziła się o czasie z wagą 2600 kg-była wielkości lalki. Od samego początku przesypiała pory posiłków, nie domagała się jedzenia i tak rosła. Obecnie waży 40 kg przy wzroście 153,miesiączkuje,morfologie ma bdb,ale je jak kura.Czy mam się niepokoić i co mogę zrobić?
KOBIETA ponad rok temu

Dzień dobry,
Pani córka ma prawię dobrą wagę w stosunku do wzrostu. BMI liczone dla osób niskich = 18, a norma jest od 18,5-24,9.
Ponadto piszę Pani ze zawsze była drobnej budowy, jej slwetka jest smukła. Jeśli córka odżywia się zdrowo, a dodatkowo jej wyniki morfologii krwi są dobre (o czym Pani piszę), nie ma co się martwić. Taka jest jej uroda.
Proszę ją zachęcać do jedzenia, a napewno nie zmuszać bo przyniesie to odwrotnyy skutek.
Dobrze jest aby spożyywała jak najwięcej warzyw i owoców, pełnowartościowe białko (ryby, kaczka, indyk,wołowina, ser biały,jajka) oraz zdrowe tłuszcze tj. oliwa z oliwek, olej lniany. Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Do tematu należy podejść rozsądnie. Na pewno nie przymuszać do jedzenia, aby nie stało się to dla niej przykrym obowiązkiem. Najlepsze w tym wypadku co może Pani zrobić to urozmaicanie posiłków i zadbanie o to, aby były jak najbardziej wartościowe, aby w małej ilości pożywienia dostarczyć jak największej ilości składników odżywczych. Należy też kontrolować morfologię przynajmniej raz do roku. Pozdrawiam.