Niedowaga i podejrzenie anoreksji

Witam! Mój problem polega na tym iż nie wiem czy borykam się z anoreksją. Próbowałam rozmawiać o tym z moim lekarzem rodzinnym, i dostałam odpowiedz "tak już masz".Faktycznie nigdy nie byłam gruba,zawsze byłam szczupła, lecz teraz mnie to niepokoi i nie wiem co mam robić i gdzie udać się po poradę. Ważę 50-51 przy wzroście 179-180 cm sprawdzając bmi wyszło mi 15.6. Zaczełam interesować się zdrowym trybem życia i sprawdzam wagę codziennie.Bardzo chciałabym przytyć, ale nie wiem jak. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

To czy boryka się Pani z anoreksją może określić jedynie specjalista a nie lekarz rodzinny. To że jest Pani szczupła i interesuje się zdrowym stylem życia wcale nie musi świadczyć o anoreksji, ale jeżeli waży się Pani codziennie, obsesyjnie liczy kalorie i czuje lęk przed jedzeniem to byłyby objawy niepokojące. chce Pani przytyć czy może jednak boi się pani wzrostu wagi?? To jest podstawowe pytanie Proponuje zgłosić się do odpowiedniej poradni, dietetyka doświadczonego w psychodietetyce czy psychologa i od nich uzyska Pani diagnozę. Przeprowadzi Pani również taka analizę samodzielnie i zada sobie kilka pytań : czy jestem otyła? czy chce przytyć a się boję? czy zjem większy obiad i będę miała wyrzuty sumienia? czy liczę kalorię i wszystko to co zjem w ciągu dnia? Jeżeli na większość pytań odpowiedz brzmi ,,tak'' to proszę szukać pomocy

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu
joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Szanowna Pani - BMI jakie Pani ma znajduje się na progu niedowagi i zagłodzenia. Grozi to między innymi katabolizem, czyli trawieniem własnych mięśni przez organizm a co za tym idzie - także mięśnia sercowego. Aby jednak zdiagnozować anoreksję nie wystarczy spełniać jedynie kryterium niedowagi - kryteria diagnostyczne znajdzie Pani między innymi tutaj: http://ctzo.org/kategoria/anoreksja-i-bulimia . Jeżeli dostrzega Pani u siebie oprócz niedowagi któryś z wymienionych punktów, wówczas sugeruję konsultację z psychologiem. Spełnienie części kryteriów może sugerować anoreksję niespecyficzną. W przypadku jakiejkolwiek jej formy ważnym jest współpraca dietetyka i terapeuty, aby jednocześnie pracować nad zwiększeniem wagi ciała jak i nad przyczynami tejże niedowagi (nie tylko związanymi z niedoborami w diecie ale także powodami braku jej zmiany). Jeżeli byłaby Pani zainteresowana pomocą psychologa - zapraszam do kontaktu przez stronę www.ctzo.org