Niedowaga u 13-latki

13-14 latka jaka odpowiednia dieta ? Mam 13 lat ważę 33 kg i mam wzrost 156 cm . Wyglądam okropnie czuję się w swoim ciele bardzo źle . Jem bardzo dużo słodyczy od 8 roku życia jem po 3 batoniki dziennie i nie tyje jaka będzie odpowiednia dieta abym ważyła ok.40 kg ?
13 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim należałoby skonsultować ten problem z lekarzem. Istnieje wiele schorzeń, które przebiegają z towarzyszącą im niską masą ciała.
W kwestii diety odradzam próby zwiększenia masy poprzez spożywanie niezdrowych produktów takich jak słodycze, żywność typu fast food, są to puste kalorie, które nie niosą ze sobą wartości odżywczej. Zamiast tego w tramach przekąski warto spożywać suszone owoce, orzechy, migdały, nasiona słonecznika i pestki dyni.
Warto też zwiększyć liczbę posiłków do 5, aby łatwiej zapewnić potrzebną podaż energii i składników odżywczych.
Ważnym elementem diety są też źródła pełnowartościowego białka chude mięso, ryby, produkty mleczne oraz produkty zbożowe - kasze, ryż, makarony i pieczywo.

Witam,
Słodycze na pewno w tym przypadku nie są dobrym rozwiązaniem. Powinnaś jeść regularnie co 2-3h posiłki o większej kaloryczności czyli z dodatkiem np. masła, jeśli surówki to zwiększą ilością oleju, banany, suszone owoce, orzechy, tłuste ryby (łosoś, makrela) są dla Ciebie jak najbardziej wskazane. Zadbaj o to by dieta była różnorodna.
Pozdrawiam
Edyta Oboblewicz

Witam. Jedzenie słodyczy nie pomoże Ci w zdrowy i racjonalny sposób zwiększyć masy ciała. Powinnaś ograniczyć słodycze na rzecz zdrowych i wartościowych posiłków. Nadmiar słodyczy może powodować próchnicę zębów, cukrzycę typu II i inne dolegliwości zdrowotne i to nie tylko osób starszych, ale także u dzieci i młodzieży. Kaloryczne i niezdrowe przekąski nie są więc dla Ciebie rozwiązaniem. Wg siatek centylowych mas dużą niedowagę – powinnaś przybrać na masie. Warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić czy nie masz żadnych niedoborów pokarmowych oraz ogólny stan zdrowia. Jeśli chodzi o dietę zapoznaj się z artykułami, które znajdziesz w dziale http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie Pozdrawiam.