Niedowład prawego fałdu głosowego

Jestem 2 miesiące po usunięciu tarczycy z powodu nietoksycznego wola guzowatego. Powikłaniem operacji jest niedowład prawego fałdu głosowego. Biorę też na razie calperos 1000 3x dziennie i alfadiol1x dziennie.Chciałabym zapytać o3rzeczy: 1. od dwóch tygodni bardzo boli mnie rana pooperacyjna,wcześniej nie bolała,czy może to być wynikiem gojącego się nerwu krtaniowego?Boboli też jak próbuję śpiewać. 2. czyMogęJużStosowaćŻel naBlizny(ranaKlejona)? 3. Jak długo rozpuszczają się szwy wewnętrzne?

1. to może być "grube" bliznowacenie rany pooperacyjnej ale nie tylko skóry, bardziej to blizna w tkankach głębszych
2. żel obojętny lub z małą dawką leku przeciw zapalnego - TAK
3. zależy jakie zastosowano
4. proponuję zgłosić się do Lekarza foniatry
Moje pytania :
1, jakie rozpoznanie przed operacją
2. jaki zakres operacji
3. wynik TSH ?
Niedowład nerwu krtaniowego zwrotnego może się cofać wiele miesięcy
Spokojnych i Miłych Świąt