Niedowład spastyczny nogi i opadająca stopa

Witam! Proszę o poradę i opinię. Mam 50 lat, od kilku lat mam problemy z poruszaniem się. Poruszam się przy pomocy dwóch kul łokciowych. Moim głównym problemem jest niedowład spastyczny prawej nogi i opadająca stopa, mam także problemy ze zwieraczami i z erekcją. Spędzam większą część dnia leżąc na podłodze z nogami uniesionymi pod kątem 90 stopni, bo w tej pozycji bóle w odcinku lędźwiowym ustępują. Natomiast w nocy układam się w pozycji embrionalnej, wtedy powraca czucie w nogach i mija ból w krzyżu. Przesyłam opis badania MR odcinka lędźwiowego kręgosłupa wykonanego 19.05.2012 cytuję: Cechy zwyrodnienia krążków m-kr.Th12/L1 i L5/S1 oraz częściowo L4/L5,w postaci obniżenia ich sygnału w obrazach T2-zależnych (dehydratacja). Dodatkowo krążki L4/L5 i L5/S1 wykazują niewielkie symetryczne uwypuklenie ku tyłowi typu bulding, natomiast krążekTh12/L1 wykazuje znaczne uwypuklenie ku przodowi. W całym odcinku (od L1 do S1) stwierdza się znaczne zmiany zwyrodnieniowe stawów m-kręgowych, ze zniekształceniem wyrostków stawowych; towarzyszy temu pogrubienie więzadeł żółtych. Zmiany te powodują ucisk na tylną powierzchnię worka oponowego oraz pośrednio na przylegające odcinki korzeni ogona końskiego. Widoczne są także niewielkie zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgów lędźwiowych, z osteofitami krawędzi trzonów. Opisywane zmiany w krążkach m-kręgowych,stawach m-kręgowych, więzadłach żółtych i krążkach powodują umiarkowane zwężenie otworów m-kr. w odcinku L3/S1 obustronnie. Nie wykazano zmian ogniskowych w zakresie uwidocznionej części rdzenia kręgowego ani w zakresie ogona końskiego, jak również pozostałych struktur uwidocznionej części worka oponowego. Pytanie brzmi: czy kwalifikuję się do zabiegu chirurgicznego w celu poprawienia mojej sprawności ruchowej oraz czy zmiany w MR odcinka lędźwiowego rzeczywiście odzwierciedlają mój faktyczny stan zdrowia. Z poważaniem, Piotr

Mgr Kamila Drozd Psycholog

W badaniu opisano zmiany zwyrodnieniowe o znacznym nasileniu, w tym ucisk na worek oponowy i korzenie nerwowe. Zmiany takie mogą wyjaśniać opisane objawy. Wskazana jest jednak konsultacja neurologiczna w celu rozważenia innej przyczyny m.in. wykluczenia stwardnienia rozsianego. Jeśli chodzi o kwalifikacje do operacji, przeprowadzić musi ją neurochirurg - po badaniu neurologicznym oraz ocenie obrazu MRI. Cześć zmian - jak przesunięcia kręgów - prawdopodobnie można by skorygować operacyjnie, jednak zmiany w stawach międzykręgowych mogą być na tyle utrwalone, że nie poddadzą się operacji. Dla kwalifikacji do zabiegu istotne są również choroby współistniejące, o których należy poinformować neurochirurga. Pozdrawiam, Lek. med. Magdalena Parys