Niedrożność jajników a problem z zajściem w ciążę

Witam,!3 wrzesnia mialam robiona laparoskopie gdyz staramy sie z mezem o dziecko juz od 3 lat i niestety nie udaje sie.Dwa razy leczylam sie juz u dwoch innych lekarzy i niby wszystko jest ok a ciazy nie ma.Wkoncu zdecydowalam sie na laparoskopie w celu sprawdzenia droznosci i okazalo sie ze mam prawy niedrozny jajnik.Mialam monitoring,pecherzyki byly ale wiecej po prawej stronie,tej niedroznej Prosze o jakas rade czy mam jeszcze szanse do naturalnej ciazy?Dodam ze mam 31 lat.pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli niedrożny jest tylko jednej jajowód szansa na ciążę nadal istnieje. Oczywiście może być ona zmniejszona ze względu na wspomnianą patologię, jednak nie oznacza to iż lewy nie podejmuje swojej funkcji.

Prawdopodobnie chodzi o drożność jajowodów. Niedrożność prawego jajowodu oznacza zmniejszenie szans zajścia w ciążę o 50% o ile posiada Pani drożny lewy jajowód. Powinna Pani starając sie o ciążę pozostawać pod stałą opieką endokrynologa-ginekologa. Prawidłowe prowadzenie leczenia powinno doprowadzić do ciąży.