Niegojąca się rana na stopie u osoby chorej na cukrzycę

Witam. Problem dotyczy osoby chorującej na cukrzyce i nadciśnienie. Około trzech miesięcy temu została ugryziona przez psa w stopę od tego czasu rana nie goi się a gnije, stopa została zoperowana 3 razy i nie widać poprawy została zaatakowana już kość i część jej wycięto. Co robić? Kto może pomóc?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Stopa cukrzycowa

Cukrzyca może atakować narządy wewnętrzne i kończyny. Stopa cukrzycowa to jedno z najpoważniejszych komplikacji po tej chorobie. Sprawdź i dowiedz się więcej o stopie cukrzycowej.

Witam , sprawa jest poważna , trudno jest mi poradzić coś konkretnego nie widząc rany! Przede wszystkim trzeba zadbać o stałą kontrolę i utrzymywanie w normie poziomu cukru! Opieka dobrego , doświadczonego chirurga jest konieczna! Zdarza się , że warto amputować część kończyny w granicach zdrowych tkanek , aby rana zagoiła się i nie zatruwała całego organizmu! z.żurawski

0

Konieczne wykonanie USG Dopplera tętnic kończyn dolnych lub jeśli możliwe ze względu na funkcję nerek to Angio CT tetnic kończyn dolnych - konieczne celem wykluczenia makroangiopatii cukrzycowej. Czasami do wygojenia potrzebny jest zabieg rewaskularyzacyjny wewnątrznaczyniowy. Jeśli z naczyniami jest OK to pacjentkę czeka wielotygodniowa antybiotykoterapia + ewentualnie terapia podciśnieniowa.

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty