Niejasność po zażyciu tabletki "72 godziny po"

Witam. Od czterech miesięcy przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Miesiączki występują nie do końca regularnie (prawie regularnie). Wczoraj zapomniałam wziąć 8. tabletki z opakowania. Od razu zajrzałam do ulotki co zrobić. Jest w niej napisane, że jeśli tabletka została przyjęta ponad 12 godzin później niż powinna być zażyta, w dniach 1-9 oraz odbyto stosunek płciowy 7 dni przed dniem, w którym powinna być przyjęta tabletka, należy niezwłocznie poradzić się lekarza. Tak też zrobiłam. Wzięłam pominiętą tabletkę i poszłam do lekarza. Lekarz przepisał mi tabletkę" 72 godziny po". Zażyłam od razu, gdy tylko kupiłam. Wydaje się, że wszystko jest w porządku. Stosunek odbył się w poniedziałek. Tabletkę pominęłam w środę. Wzięłam pominięta tabletkę dziś (czwartek), po obliczeniu wychodzi, że 16 godzin później niż powinnam. Wychodzi również, że tabletkę "po" zażyłam około 68 godzin po stosunku. Jednak moje wątpliwości kieruję ku temu, co jest napisane w ulotce - "jeżeli odbyto stosunek płciowy 7 dni przed dniem, w którym powinna być przyjęta pominięta tabletka". Odbyłam stosunek również w piątek i sobotę. Co wlicza się do wyżej wymienionych 7 dni. Szukam odpowiedzi na pytanie, dlaczego 7 dni? Wiem, że żywot plemników to około 5 dni. Dlatego nasuwa się kolejne pytanie - czy w wyniku wcześniejszych stosunków (odbytych w piątek i sobotę) i późniejszego pominięcia tabletki mogę zajść w ciążę? Prościej mówiąc : tabletki brałam regularnie, do ów nieszczęsnej środy. Po tym pominięciu zdziałałam zapobiegawczo jedynie na stosunek, który odbył się w poniedziałek. Więc co ze stosunkami, które odbyłam wcześniej? Bardzo proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Te 7 dni ma najprawdopodobniej znaczenie z tego względu, że niektóre  źródła podają, że plemniki mogą żyć nawet 7 dni. Jednak nawet, gdyby plemniki przeżyły 7 dni, to tabletka "72 h po" działa nie tylko na zagęszczenie śluzu dróg rodnych, ale zapobiega implantacji zarodka, zapłodnionej komórki, tym samym zapobiegając ciąży (w medycynie za początek ciąży uznaje się implantację zarodka). Tabletka działa 72 godziny od zapłodnienia, a do zapłodnienia mogło dojść dopiero wtedy, kiedy w wyniku pominięcia tabletki mogła wystąpić owulacja.

Pozdrawiam!