Niekontrolowane wybuchy złości a niedoczynność tarczycy

Mam 26 lat.Mam niekontrolowane wybuchy złości, mała rzecz potrafi mnie wyprowadzić z równowagi,potrafię nawet czymś rzucić, a to jest dla mnie znak że chyba jednak coś jest nie tak bo to nie jest normalne dla mnie.Nie wiem skąd się to u mnie bierze.Te napady mam nagle i tak samo znikają, krzyczę a potem za 10 minut jest ok. Co się ze mną dzieje?? Leczę się na tarczyce, zwiększono u mnie teraz dawkę leku i biorę eutyrox 100mg, nie wiem czy ma to coś wspólnego z tym. Mam niedoczynność tarczycy.

przy duzym zaburzeniu pracy tarczycy lub przy spadkach cukru w cukrzycy jest to dosc czesty objaw. tym niemniej mozna nauczyc sie go rozpoznawac, zanim nastapi wybuch zlosci i radzic sobie z nim. latwiej jest popracowac nad tym z terapeuta.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Wielu naukowców wskazuje na czynniki psychologiczne, jako źródła nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy. Często, to właśnie brak umiejętności kontrolowania emocji powoduje stany depresyjne, złość, stres, który w zdecydowany sposób wpływa na nasz układ nerwowy, a jednocześnie na układ hormonalny i immunologiczny. Dlatego może warto spojrzeć na to z innej perspektywy i zadbać o emocje w pierwszej kolejności, bo to od tego w dużej mierze zależy prawidłowe funkcjonowanie tarczycy i innych narządów.
Pozdrawiam, Monika Prus

Pytała Pani lekarza endokrynologa o powiązania leczenia tarczycy i niedoczynności tarczycy z podobnymi objawami? Ważne, by wykluczyć przyczyny somatyczne ( a tarczyca jest organem, który ma wpływ na funkcjonowanie psychiczne), a w drugiej kolejności pracować nad radzeniem sobie z emocjami. Kontakt w psychologiem mógłby bardzo pomóc- niezależnie bowiem od przyczyn, mam wrażenie, ze przydałoby się Pani wsparcie oraz poznanie możliwości radzenia sobie z tą chwiejnością emocjonalną, eskalacja emocji i jej konsekwencjami.

Czy te wybuchy występują w okresie przed miesiączką może jest to zespół napięcia przedmiesiączkowego. Przy prawidłowo leczonej tarczycy nie powinno być takiej zmienności nastrojów