Niekontrolowany strach. Jak go wyłączyć?

Witam, jestem mężczyzną, wiek 22 lata. Od jakiegoś czasu przeżywam niekontrolowany strach, który ogarnia mnie i z którym nie potrafię sobie poradzić. Chodzi o pewną kwestię między mną a partnerką, o którą się boję, a przez właśnie ten strach ta kwestia się spełnia i na swój sposób zawodzę ją. I mimo że Jej to nie przeszkadza, ja cały czas wmawiam sobie, że to ogromny problem, że mnie w końcu przez to zostawi, wszystko nakręca sam w sobie strach, jest powodem problemu i powoduje powikłania - czasem całodzienne myślenie o problemie. Jak mam sobie wytłumaczyć, że wszystko jest OK, i że nie mam się czego bać? Jak go wyłączyć?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam Pana!

Nie napisał Pan, czego dokładnie dotyczy lęk, pozostaje mi się domyślać, że chodzi o kwestie natury seksualnej.

Sugerowałabym, aby udał się Pan do lekarza seksuologa w celu wykluczenia medycznej przyczyny Pańskiej obawy. Nie chodzi o to, aby doszukiwać się choroby, tylko raczej o to, aby obalić podstawę, która mogłaby ewentualnie podsycać Pański lęk. Po otrzymaniu negatywnej opinii lekarskiej, skierowałabym Pana do psychoterapeuty, może być nim również seksuolog, który pomoże Panu w dotarciu do pierwotnej przyczyny lęku oraz popracuje nad Pana przekonaniami dotyczącymi własnej osoby oraz relacji z kobietami.

Jak Pan zauważył, lęk, z którym się Pan boryka, zaczyna utrudniać Pańskie funkcjonowanie. Z czasem lęk może przenieść się na inne dziedziny życia, powodując tym samym dalsze obniżenie poczucia własnej wartości oraz izolację społeczną. Ze względu na powyższe, naprawdę nie warto dłużej odkładać wizyty u specjalisty. Problem, z którym się Pan zmaga, jest bardzo powszechny, dlatego tym bardziej proszę nie obawiać się kontaktu ze specjalistą. Jeśli się Pan zdecyduje na psychoterapię, pracę nad Pańskim problemem widziałabym w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Pozdrawiam serdecznie!