Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 3 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nieleczona depresja a neurony

Czy nieleczona. depresja niszczy neurony. W mozgu ? Czy da się je jakoś odbudowac?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Powrót pacjenta oddziału psychiatrycznego do domu

Witam Panią,

Prawdą jest że nieleczona depresja może powodować utratę połączeń synaptycznych mózgu zwłąszcza w strukturach hipokampa. Im dłużej trwa taki epizod nieleczonej depresji tym zmiany zanikowe bywają bardziej nasilone. Wynika to w dużej mierze ze szkodliwego działania kortyzolu ( hormonu stresu), który w przebiegu nieleczonej depresji uwalnia się w dużych ilościach. Wszystkie te szkodliwe procesy ulegają zahamowaniu zarówno po podjęciu terapii farmakologicznej depresji jak i odpowiedniej psychoterapii.

Pozdrawiam!

Specjalistka w dziedzinie psychiatrii, seksuolog oraz psychoterapeuta. Posiada uprawnienia Fellow of the European Board of Sexual Medicine nadane przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej ESSM. Związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
0

Tak, połączenia synaptyczne ulegają uszkodzeniu pod wpływem nieleczonej depresji (a raczej zmian hormonalnych powodowanych nieleczoną depresją). Terapia może zahamować te negatywne oddziaływania, ale nie można już odbudować utraconych połączeń.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy