Zapytaj lekarza

1 , 0 2 0 , 3 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nieleczona depresja a neurony

Czy nieleczona. depresja niszczy neurony. W mozgu ? Czy da się je jakoś odbudowac?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Witam Panią,

Prawdą jest że nieleczona depresja może powodować utratę połączeń synaptycznych mózgu zwłąszcza w strukturach hipokampa. Im dłużej trwa taki epizod nieleczonej depresji tym zmiany zanikowe bywają bardziej nasilone. Wynika to w dużej mierze ze szkodliwego działania kortyzolu ( hormonu stresu), który w przebiegu nieleczonej depresji uwalnia się w dużych ilościach. Wszystkie te szkodliwe procesy ulegają zahamowaniu zarówno po podjęciu terapii farmakologicznej depresji jak i odpowiedniej psychoterapii.

Pozdrawiam!

Specjalistka w dziedzinie psychiatrii, seksuolog oraz psychoterapeuta. Posiada uprawnienia Fellow of the European Board of Sexual Medicine nadane przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej ESSM. Związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
0

Tak, połączenia synaptyczne ulegają uszkodzeniu pod wpływem nieleczonej depresji (a raczej zmian hormonalnych powodowanych nieleczoną depresją). Terapia może zahamować te negatywne oddziaływania, ale nie można już odbudować utraconych połączeń.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy