Nieliczne komórki pęcherzykowe tarczycy

Proszę o interpretację wyniku biopsji tarczycy:  "Treść białkowo-krwista zawierająca nieliczne komórki pęcherzykowe tarczycy o małym polimorfizmie bez atypii." Będę wdzięczna za pomoc w interpretacji. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przytoczony przez Panią wynik biopsji cienkoigłowej tarczycy przemawia za zmianą z łagodnym charakterem zmiany, nie można niestety nadal wykluczyć utkania nowotworowego o typie pęcherzykowym.

Niestety, za mało dowiaduję się z Pani pytania o tym, z jakiego powodu wykonano to badanie. Czy był to pojedyńczy guzek, czy może też wole guzowate z licznymi zmianami, kiedy został wykryty, czy rośnie, jak tak, to w jakim tempie, czy były wykonywane inne badania. Biopsja cienkoigłowa tarczycy pozwala wykluczyć takie rozpoznania, jak rak brodawkowaty, anaplastyczny czy rdzeniasty. Aby ostatecznie rozpoznać charakter zmiany, należy w niektórych przypadkach wykonać usunięcie chirurgiczne zmiany z oceną paromorfologiczną tkanki pod mikroskopem.