Nienawidzę swojego wyglądu - czy mam depresję?

od jakiegoś momentu nie nawidze swojego wyglądu twierdze ze inni są ładniejszy czy to mozliwe ze mam depresje? KOBIETA 19 LAT

Dzień dobry,
Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychiatry celem postawienia diagnozy oraz dobrania metod leczenia. Dobrym pomysłem byłaby także konsultacja z psychologiem psychoterapeutą, gdyż pomocna mogłaby się okazać psychoterapia lub krótkoterminowe wsparcie. Pani opis problemu jest bardzo krótki i niestety nie mogę w związku z tym szerzej wypowiedzieć się na ten temat. Ciekawi mnie to od kiedy dokładnie trwa problem? Czego Pani nienawidzi w swoim wyglądzie? Co się stało, że nagle znienawidziła Pani swój wygląd? itp. Oczywiście to może być depresja i/lub dysmorfofobia (dysmorficzne zaburzenie ciała; lęk przed brzydotą). Ewentualnie może to być stan przejściowy związany z dorastaniem i trudnościami z akceptacją własnego wyglądu. Ja nie wiem jakie ma Pani dokładnie objawy i w jakim stopniu są nasilone. Dysmorfofobia stanowi jedno z zaburzeń spostrzegania ciała i bardzo często współwystępuje z depresją. Zaburzenie to należy jednak różnicować z depresją mającą związek z nieakceptacją własnego wyglądu. Początek tego zaburzenia może mieć nagły charakter lub rozwijać się stopniowo. Jeśli to dysmorfofobia to pomocne mogą okazać się leki z grupy SSRI oraz psychoterapia poznawczo - behawioralna. Doradzałabym konsultację z psychiatrą, ponieważ problem najprawdopodobniej sam nie minie i może się nasilić. Jest Pani bardzo młodą osobą i warto zadbać o swoją psychikę by problemy te nie ciągnęły się za Panią latami. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/