Nieodparta ochota na słodycze i problemy z odchudzaniem

Dzień dobry, mam problemy ze zgubieniem wagi. Mierzę 1,70, ważę 79 kg, mam 18 lat. Źle czuję się w swoim ciele, chciałabym zgubić kilka kg, ale bardzo ciężko mi to przychodzi, a kiedy zacznę już walkę i trzymam się ścisłej diety, to zamiast chudnąć, waga idzie mi znacznie w górę. Nie rozumiem dlaczego, jest to bardzo demotywujące. Próbowałam diety Dukana, ale ze względu na rosnącą wagę zaprzestałam jej. Mam też takie okresy, że kiedy nie jem słodyczy jest dobrze, ale kiedy zjem coś słodkiego, nawet w niewielkiej ilości, to mój organizm cały czas potrzebuje cukru, ciągle mam ochotę na słodycze, niekiedy czuję się jak w amoku, bo kiedy zacznę jeść, nie umiem przestać, potem boli mnie brzuch od nadmiernej ilości jedzenia. Dodatkowo uprawiam sport, staram się przynajmniej trzy razy w ciągu tygodnia przez godzinę ćwiczyć w domu, a prócz tego mam trzy razy w tygodniu lekcje WF-u. Co mam zrobić, aby skutecznie schudnąć i się nie męczyć, a waga zamiast iść w górę spadała na dół? Proszę o pomoc!

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

W oparciu o wskaźnik masy ciała BMI (ang. Body Mass Index) można stwierdzić, że ma Pani lekką nadwagę (wskaźnik wynosi około 27,3). Dlaczego waga nie spada, mimo stosowania diet i uprawiania sportu, a co więcej – zaczyna Pani przybierać na wadze? Być może źródła problemów tkwią w organizmie. By odchudzanie było skuteczne, warto na początku zrobić sobie dokładne badania, np. morfologię i poziom hormonów.

Jak zdrowo i skutecznie schudnąć? To pytanie zadaje mnóstwo osób borykających się z nadwagą i zbędnymi kilogramami. W celu zdobycia nienagannej sylwetki stosują oni różne diety cud, intensywne ćwiczenia albo wierzą, że sprawę załatwią herbatki odchudzające. Nie pomogą jednak głodówki ani tabletki odchudzające, jeśli nie zrezygnuje się ze złych nawyków żywieniowych, np. podjadania słodyczy. Jedynie zdrowa, urozmaicona i zbilansowana dieta może pomóc w racjonalnym chudnięciu i uzyskaniu zadowolenia ze swojego wyglądu.

Musi Pani pamiętać o piramidzie zdrowego żywienia, o której można przeczytać tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia. Możliwe też, że dotychczasowe próby Pani chudnięcia są nieskuteczne z powodu stosowania źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych, które mogą zatrzymywać wodę w Pani organizmie. O związku diety Dukana i antykoncepcji może Pani przeczytać pod poniższym linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dukana-a-antykoncepcja. Na początku jednak radziłabym gruntownie się zbadać. Być może Pani lekka nadwaga to nie efekt nieprawidłowego odżywiania się, co raczej skutek jakichś nieprawidłowości w organizmie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia