Pęcherzyki Graafa nie pękły po poronieniu

Jestem już 2 miesiące po poronieniu (5 tydz.) bez łyżeczkowania. Teraz byłam na kontroli i niby OK usg, ale opis zwraca uwagę obecność w obu jajnikach dość dużych pęcherzyków (dwóch) - przetrwałe pęcherzyki Graffa. Lekarz zapisał progesagen ***** od 16 dnia cyklu przez 6 dni. Przez 3 mies. pozwolił zachodzić w ciążę za miesiąc. Czy to coś poważnego? Czy przez niepęknięte pęcherzyki Graffa mogę mieć problemy z zajściem w ciążę? Czy ta kolejna jest obarczona poronieniem właśnie z powodu pęcherzyków Graafa? Zastanawiam się co teraz robić. Czy powinnam po prostu przyjmować zapisany przez lekarza lek czy może w jakiś sposób starać się usunąć pęcherzyki Graffa? I czy w takiej sytuacji powinnam na razie powstrzymać się od stosunków żeby nie ryzykować zajścia w ciążę do czasu wyleczenia pęcherzyków Graafa? Będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.
KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Niepęknięte pecherzyki Graafa to torbiele czynnościowe jajników. W prawidłowym cyklu dojrzały pęcherzyk jajnikowy (Graafa) pęka, uwalniając komórkę jajową (owulacja). Niekiedy pod wpływem nieprawidłowego funkcjonowania hormonów pęcherzyk nie pęka, tylko rośnie, tworząc torbiel czynnościową. To łagodne, niegroźne zmiany, dość często będące przyczyna zatrzymania miesiączki.

Torbiele czynnościowe zwykle same znikają w przeciągu kilku cykli, ale można to przyspieszyć za pomocą terapii hormonalnej. Leczenie wygląda dokładnie tak, jak to Pani opisała.

Zalecenia mówią, że po poronieniu należy odczekać 3 miesiące przed zajściem w kolejną ciążę. Stosowanie przepisanego przez lekarza leczenia nie przeszkadza staraniom o dziecko. Progestereon jest hormonem drugiej fazy cyklu, niezbędnym do podtrzymania ciąży. Jego stosowanie może korzystnie wpłynąć na rozwój zarodka, jeżeli dojdzie do zapłodnienia.

Niestety, torbiele czynnościowe mają tendencję do nawracania, co może powodować trudności w zajciu w ciążę. Stosowane leczenie powinno jednak zapewnić płodność w kolejnych cyklach. Im szybciej po wystąpieniu torbieli dojdzie do zapłodnienia, tym lepiej. Przetrwałe pęcherzyki Graafa nie zwiększają ryzyka poronienia, ale jeżeli często nawracają, mogą powodować niepłodnoość.