Niepęknięte pęcherzyki Graafa w przypadku wieloletniej antykoncepcji hormonalnej
Zrobiłam sobie kontrolne badanie USG u ginekologa i zdziwiła mnie informacja, iż mam na jajnikach dużo niepękniętych pęcherzyków Graafa. Lekarz sam się zdziwił, dlatego że już parę lat biorę tabletki antykoncepcyjne Yasmin. Rozumiem, że przy stosowaniu takiego preparatu takie zjawisko nie powinno wystąpić, czy może jest to normalne i pęcherzyki rosną, ale po prostu nigdy nie dojrzewają? Obawiam się o skuteczność preparatu, dlatego proszę o poradę.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Antykoncepcja a PMS
Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.
Witam! Taki obraz ultrasonograficzny nie jest spodziewanym i normalnym obrazem w przypadku wieloletniej antykoncepcji dwuskładnikowej. W tej sytuacji konieczna jest regularna, częsta kontrola ginekologiczna oraz wykluczenie zespołu policystycznych jajników. Jeśli chodzi o skuteczność antykoncepcji to nie ma raczej powodów do obaw, jeśli tylko stosowana jest prawidłowo. Proponuję pozostać pod opieką ginekologa. Pozdrawiam serdecznie!