Niepłodność wywołana tabletkami antykoncepcyjnymi

Witam! Mam pytanie: Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może wywołać niepłodność lub, po odstawieniu ich, trudności w zajściu w ciążę? Nurtuje mnie to pytanie, gdyż wszędzie się słyszy różne opinie na ten temat. Proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Robiono wiele badań na ten temat. Wykazały, że hormonalna antykoncepcja nie wpływa negatywnie na późniejszą płodność (spośród kobiet, które starały się o dziecko po odstawieniu pigułek 80% zaszła w ciążę w ciągu 6 miesięcy), ani na stan płodu poczętego po jej odstawieniu. U pewnej części kobiet tuż po odstawieniu tabletek przez kilka pierwszych miesięcy (3-4 miesiące) cykle mogą być dosyć nieregularne, jednak w krótkim czasie gospodarka hormonalna wraca do normy. Bardzo niewielka ilość kobiet (1-2 %) stosujących antykoncepcję hormonalną może mieć po jej odstawieniu przejściowe kłopoty z płodnością (jajniki nie mogą się "obudzić" - potrzebne jest ich hormonalne "pobudzenie").

Pozdrawiam!