Niepokój i jego nawroty

Od dwóch miesięcy leczę depresję lękową lekiem przeciwdepresyjnym oraz lekiem z grupy benzodiazepin. Przez piewszy miesiąc brałam obydwa, potem miesiąc przerwy i już miałam wracać do benzodiazepiny, gdy nagle pojawiły się nawroty. Chciałabym, aby pan doktor mi poradził, dlaczego pojawia się nawrót, skoro jestem na lekach. Jest to dla mnie bardzo niepokojące...

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

z treści wpisu zrozumiałem, iż przyjmowała Pani oba leki przez miesiąc, następnie zaś je Pani odstawiła. Najprawdopodobniej to jest właśnie przyczyną wystąpienia nawrotu. Leki z grupy benzodiazepin powinnny być jedynie wspomaganiem kuracji na czas rozwinięcia działania leku przeciwdepresyjnego (i przeciwlękowego). Nie powinno się ich stosować dłużej niż 3-4 tygodnie, gdyż mogą powodować uzależnienie.

Nie wspomniała Pani, jak długo trwał okres występowania objawów depresyjno-lękowych i czy był to pierwszy epizod. Od tych informacji między innymi zależy długość zalecanego czasu przyjmowania leków. Przy pierwszym epizodzie jest to z reguły minimum 6 miesięcy.

Każde niekontrolowane (czyli nieuzgadniane z lekarzem) odstawienie leków w tym czasie może być przyczyną ponownego pojawienia się objawów.

Pozdrawiam serdecznie