Niepokój i lęki w kontaktach z ludźmi

Witam. Mam 26 lat. Chciałbym się dowiedzieć, czy moje objawy to schizofrenia, nerwica, fobia? Mój problem polega na tym, że odczuwam niepokój i lęki w kontaktach z ludźmi. Boję się wychodzić z domu. Jak jestem w miejscach publicznych, często mam wrażenie, że jestem obserwowany. Nie mam przyjaciół i w zasadzie nigdy nie miałem. Większość czasu spędzam w domu, na czytaniu książek, oglądaniu filmów i graniu na komputerze. Ale nie zawsze. Bywają dni, że nie potrafię się zmotywować do czegokolwiek i nudzę się. Czasem nic nie robię, a wyobrażam sobie, że jestem bogaty, sławny, podziwiany. Na koniec dodam, że jąkam się i mówię niewyraźnie, czasami jak mam coś powiedzieć, to aż ściska mnie w klatce piersiowej.

26 LAT ponad rok temu

Witam!

Pana zaburzenie może wskazywać na fobię społeczną, aczkolwiek na odległość nie jest możliwe postawienie konkretnej diagnozy. Sugerowałabym, aby umówił się Pan na wizytę u psychoterapeuty, najlepiej poznawczo-behawioralnego. Terapia w tym nurcie przynosi najlepsze i najszybsze efekty w leczeniu fobii i innych zaburzeń na tle lękowym.

Pozdrawiam.