Niepokojąca niska ruchliwość plemników w badaniu

Dzień dobry, zrobiłem badanie jakości nasienia i o to one: Ilość nasienia= 3,5 (>1,5) odczyn pH 8,5 (>7,2), upłynnienie: nieupłynnione po 180 min <60 min, liczba plemników 21,0 >15 ml/mL, całkowita ilość plem. 73,5 | >39, plem. o prawidłowej morfologii 18 % >4%, ruchliwość plemników ogólna: 25,0 % > 40 % (!!) ruch postępowy szybki i wolny (kat.A i B) 20,0 > 32 % (!!).Dodam, że mam 23 lata. Czy te wyniki są dobre i adekwatne do wieku? Martwi mnie niska ruchliwość plemników. O czym świadczy ?

Aleksander Ropielewski

Są to wyniki poniżej normy i mogą być przyczyną niepłodności. Należy ustalićprzyczynęzmniejszonej ruchliwości plemników. Jeżlei spowodowana jest np. ostatnio stosowanym leczeniem to łatwo powinno się uzyskać poprawę parametrów nasienia.