Niepokojące dolegliwości - czy mogą mieć związek z kręgosłupem?

Witam. Moja teściowa (lat 68) jest po operacji kręgosłupa (3 lata temu) z powodu guza na rdzeniu kręgowym i zapadających się dwóch kręgów w odcinku piersiowym kręgosłupa. Guz został usunięty i zdiagnozowany jako szpiczak. Uszkodzone kręgi zostały zastąpione implantem. Dosyć szybko po operacji wstała i zaczęła w miarę normalnie funkcjonować. Od początku jednak czuła, że jedna z nóg jakoś dziwnie "jej ucieka". Zaraz po operacji lekarze nie chcieli się tym zająć, twierdząc, że za wcześnie i inne problemy zdrowotne były ważniejsze, później doradzali chodzenie o lasce. Sprawdzana była drożność naczyń krwionośnych, ale wszystko jest OK. Ortopedzi zlecają blokady, ale one nic nie dają, bo to nie jest ból tylko sztywność, drętwienie i "uciekanie". Z tego powodu ma problem z poruszaniem się, a przy wyższych przeszkodach zdarzają się upadki i problem z podniesieniem się. Czy przyczyna takich dolegliwości może leżeć po stronie kręgosłupa? Jakiś ucisk lub coś takiego? I co można z tym zrobić? Proszę o poradę. Pozdrawiam, Bożena

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Poszukiwanie precyzyjnej odpowiedzi na pytanie o przyczynę dolegliwości powinno się zacząć od rozmowy z lekarzami operującymi Panią bądź sprawującymi opiekę nad jej leczeniem -
powinni wyjaśnić, czy naciek nowotworowy nie spowodował takich zmian miejscowych, które doprowadziły do uszkodzenia czy podrażnienia nerwów, mogącego odpowiadać za opisane dolegliwości. Operatorzy mieli możliwość bezpośredniej, czyli najdokładniejszej oceny warunków anatomicznych i ew. zmian w ich zakresie. Jeśli odtworzenie tego będzie trudne, rozważyć należy rezonans kręgosłupa. W wypadku nie wykazania zmian należy pogłębić diagnostykę.
Pozdrawiam