Niepokojące dolegliwości - czy to objawy anemii?

Mam 16 lat, wagę około 53 kg, wzrost 1,68, więc nie jestem niedokarmiona. Jednak więcej niż pół roku temu przez około dwa tygodnie bardzo mało jadałam. Od tamtego czasu mam częste bóle głowy, mdłości, serce bije mi nierówno i szybko się męczę, po szybkiej jeździe na rowerze jestem bardzo zmęczona, jest mi słabo i niedobrze, parę razy prawie zwymiotowałam po wysiłku fizycznym. Do tego pojawiły się problemy z koncentracją, częściej jestem senna i prawie cały czas zmęczona. Mam też częste zawroty głowy (obraz mi się zamazuje) i zasłabnięcia. Od zawsze jestem blada i słabowita, więc nie wiem, czy to anemia i czy warto iść z tym na badania. Liczę na waszą pomoc i z góry dzięki!

Lek. Krystyna Gałązka

Witam!
W przypadku niedokrwistości osłabienie, zmęczenie, senność to klasyczne objawy. Warto udać się więc do lekarza. Wystarczy wykonać proste badanie krwi - morfologię, a będzie wiadomo, czy jest to niedokrwistość. Najczęstsza niedokrwistość - szczególnie u młodych - to niedokrwistość z niedoboru żelaza. Aby ją leczyć podaje się doustnie żelazo w tabletkach. Nie jest to więc uciążliwa terapia, a doprowadzi do poprawy samopoczucia. Przyczyny powyższych dolegliwości mogą też oczywiście być inne. Wizyta u lekarza jest więc niezbędna.
Pozdrawiam!