Niepokojące objawy, wyniki badań - nowotwór?

Jestem kobieta, 30 lat. Od około 8 mies. tułam się od lekarza do lekarza, którzy nie wiedzą za bardzo co mi jest. Najpierw pojawiły się bóle stawów i węzłów chłonnych, bóle szyi, karku w okolicy potylicy i uszu. Bóle pod pachami i w pachwinnach. Stany podgorączkowe 37-37,5, nocne poty, zmęczenie, mrowienie ciała, bóle w klatce piersiowej promieniujące do pleców i prawego barku. Leczona byłam antybiotykami już chyba z 5 i nic, bez zmian. Morfologia z marca tego roku MCH 28, MCV 86, MCHC 32,6,PLT 477 (norma do 440), leukocyt 4,7, erytrocyt 4,3, hemoglobina 12,1, hematokryt 37,10, PDW 10,6, MPV 9,5, P-LCR 20,1, RDW-CV 13,6, neutr 2,64 (56,1%), limfo 1,5 (31,8%), mono 0,40 (8,5%), eoz 0,07, norma od 1(1,5%), bazo 0,1 (2,1%, norma do 2%), OB waha się od 20-31, inne badania: proteinogram bialek, toksoplazmoza, CMV, HIV, aso, HCV, HBs, RF, mocz, próby wątrobowe, LDH, TSH, fT3, fT4, FSH, anty TPO, CRP, CK, borelioza, wszystkie prawidłowe. Inna diagnostyka RTG odcinka szyjnego, lędźwiowego, stawu barkowego, stawu biodrowego, bez zmian. RTG klatki piersiowej z lipca bez zmian. USG jamy brzusznej bez zmian, USG stawu barkowego bez zmian. USG piersi - torbiele, USG węzłów chłonnych: Po lewej stronie szyi w okolicy tętnicy wspólnej węzły 12 x 4, 18 x 4, 11 x 4 z zatokami, poniżej szyi węzeł 14 x 4, w dole nadobojczykowym węzeł z zatoką 10 x 3, po prawej stronie szyi powyżej podziału CCA węzły z zatokami 19 x 4, 12 x 4, 13 x 4 mm, w dole nadobojczykowym węzły 7 x 3 i 6 x 2, w lewym dole pachowym węzeł z zatoką 11 x 5, w prawym węzeł 13 x 6 o podobnej budowie. Karkowe do 7 mm, pachwinowe do 13 mm. Odwiedzilam juz reumatologa, neurologa, urologa, stomatologa, ginekologa aż trafilam do hematologa, który jednak stwiedził, że on nic dla niego tu nie widzi, nawet nie chciał pobrać węzła do badania, a przecież morfologia nie jest poprawna, no i te objawy, i węzły. Jestem załamana, bo czuję się coraz gorzej, a lekarze nic nie wiedzą. Proszę o poradę, co jeszcze mogę zbadać lub gdzie jeszcze mogę się skonsultować, bo już nie mam siły, a boję się, że to może być jakiś nowotwór szczególnie rozrostowy. Co pani doktor o tym myśli i co mi radzi?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wśród wykonanych badań u Pani brakuje mi oznaczenia przeciwciał przeciwjądrowych (ANA). Nie wiem, czy wynika to z faktu nie wykonania tego badania, czy pominięcia przez Panią w wyliczaniu licznych badań, jakie zostały wykonane. W każdym razie, obecność tych przeciwciał jest charakterystyczna dla szeregu chorób autoimmunologicznych, mogących wywoływać objawy takie, jak u Pani. Może warto byłoby się zastanowić nad szerszą diagnostyką szpitalną - np. w ramach oddziału reumatologicznego?

Co do wyników morfologii, to w zasadzie mieszczą się w granicach normy. Podwyższony poziom płytek zazwyczaj bywa wynikiem toczącego się w organizmie procesu zapalnego. Drobnymi odchyleniami dotyczącego eozynofilów i bazofilów bym się nie przejmowała, zwłaszcza, że oznaczenia pochodzą z rozmazu automatycznego, który nie do końca bywa wiarygodny. Jeżeli nie było - warto wykonać rozmaz ręczny, czyli oceniany przez osobę, a nie maszynę. Pozwoli to nie tylko na prawidłową ocenę odsetka poszczególnych rodzajów komórek we krwi, ale także oceną ich wyglądu, czyli morfologii.

Opis USG węzłów nie wskazuje, aby były powiększone patologicznie, aczkolwiek, jeżeli dalsza diagnostyka nie przyniesie odpowiedzi, trzeba zastanowić się nad pobraniem węzła do badania - np. nadobojczykowych, które fizjologicznie nie powinny być powiększone. Z tym najlepiej udać się do chirurga onkologa.

Pozdrawiam serdecznie