Niepokojące wyniki badania krwi

Witam!

Mam 38 lat. Ostatnie badania krwi robiłem 9.11.2011 i wyszły dobrze. Teraz ponowiłem badania (08.06.2012) i wyszły niepokojące. Proszę o wyjaśnienie co to może oznaczać.

Glukoza 92 Żelazo 67 Fosfaraza alkaliczna 146 AST 71 ALT 134 Cholesterol całkowity 170 Cholesterol HDL 24 Cholesterol LDL 97 Trójglicerydy 246 Cholesterol/HDL 7.1 TSH 3-cia generacja 1.72 Morfologia 3-Diff RBC 4,67 HGB 14,2 HCT 42,8 MCV 91,6 MCH 30,4 MCHC 33,2 RDW-CV 13,6 WBC 6,9 LYMPH 60,1 Inne (Eo, Bazo,Mono) 12,9 NEUT 27 PLT 204 PDW 14,9 MPV 11,1 P-LCR 36 OB 19 Wzór krwinek białych Pał - Segm. 20 Eoos. - Boso - Limf.72 Mono. 8 opis: do. d. liczne limfocyty atypowe transformatyczne

Ponowiłem badanie krwi i w zasadzie wyszło podobnie. Inaczej tylko wzór krwinek białych: Pał. 1 Segm. 18 Eoos 1 Boso - Limf. 74 Mono. 6 Opis: Ob. liczne limfocyty reaktywne

Robiłem RTG klatki, ale powiedziano mi, że nie ma żadnych zmian technicznych, USG jamy brzusznej będę dopiero robił - czekam na termin. Miałem już problemy z wątrobą wcześniej, ale dieta zawsze pomagała. Ostatnio czuję się troszkę gorzej. To bóle stawów, osłabienie ogólne. W czasie, kiedy była krew pobierana w obu przypadkach byłem na antybiotyku - lekkie zapalenie ucha. Co to może być. Mój lekarz szuka do kogo mnie wysłać i nie wie czy do wirusologa, lekarza od wątroby, hematologa sam nie wie co o tym mysleć.

Lek. Marta Hat

Witam!

Aby doprecyzować przyczynę takich wyników u Pana należy kontynuować diagnostykę. Kluczowe będą kolejne badania laboratoryjne oraz obrazowe. Warto byłoby powtórzyć morfologię, kiedy nie będzie Pan miał widocznej infekcji (która może zaburzać niektóre wartości). Przy podawaniu wyników zawsze należy podawać także jednostki i normy laboratoryjne, ponieważ mogą się one nieznacznie różnić. Z przedstawionych wyników należy zwrócić uwagę na podwyższone parametry wątrobowe - Alat i Aspat, fosfataze alkaliczną, trójgicerydy. Zmiany można zaobserwować także w obrazie krwi, może to być po części spowodowane infekcją (podwyższona liczba limfocytów). Limfocyty atypowe są komórkami niecharakterystycznymi, które mogą występować w chorobach zakaźnych, układowych oraz rozrostowych. Warto byłoby doprecyzować jakie problemy z wątrobą występowały wcześniej. Usg brzucha na pewno będzie istotnym badaniem. Warto rozważyć wykonanie badań, które wykluczą infekcje wirusowe wątroby. Póki co trudno jednoznacznie wyznaczyć kierunek dalszej diagnostyki - będzie się to precyzować w miarę uzyskiwania kolejnych wyników.

Pozdrawiam serdecznie!