Niepokojące wyniki USG

W 30 tyg. 4 dniu ciąży według usg moje wyniki to BPD 80.4 31 tydz 3 d AC 268 30 tydz 6 d FL 64.6 32 tydz 6 d, dlaczego te wyniki są tak różne i czy to normalne obawiam się, że coś jest nie tak?

Bardzo proszę o odpowiedź, bo martwe się.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!
Badanie ultrasonograficzne ma to do siebie, że jest bardzo subiektywne. Zależy od aparatu, wykonującego badanie, ułożenia płodu itp. Nigdy nie da się uzyskać dokładnie takich samych wyników w kilku badaniach, dlatego też istnieje pewien zakres tolerancji w przypadku oznaczania długości i wymiarów płodu. Interpretując je należy brać pod uwagę również wyniki z wcześniejszych badań. Jednak już teraz należy uznać, że wymiary te są dobre i nie świadczą o niczym niepokojącym. Dłuższe "wiekiem" wymiar ciemieniowo-siedzeniowy (BPD) i długość kości udowej (FL) i mniejszy "wiekiem" obwód brzucha (AC) świadczą o tym, że dzidziuś będzie raczej długi niż okrągły :) Gdyby z dzieckiem działo się coś złego na pewno by się Pani pierwsza o tym dowiedziała.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.