Niepokojące zachowania 14-miesięcznego dziecka

Witam moj syn ma 14 miesiecy I niepokoja mnie niektore zachowania otorz dziecko nie reaguje na imie rzadko patrzy na ludzi czy to obcych czy domownikow. Jedna zabawka moze dlugo sie bawic tak sobie ja tyka paluszkiem I oglada lubi zamykac I otwierac drzwi. Z przytulaniem nie ma problem z jedzeniem tez nie Wsxystko chetnie zjada a sen ma spokojny czy to juz autyzm czy mozna jeszcze zatrzymac rozwoj choroby

Witam. Po pierwsze autyzm to nie chorobą, lecz zaburzenie rozwoju. Zatem nie można go wyleczyć, ale można je ograniczyć odpowiednią terapią. Synek nie ma jeszcze półtora roku, lecz istnieją już testy mogące zbadać, czy dziecko jest dzieckiem z grupy ryzyka autyzmu. W Warszawie polecam fundację "Synapsis".

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci z autyzmem
http://www.logo-ped.gda.pl

Dzień dobry,
niestety nie ma możliwości dokonania diagnozy dziecka poprzez poradę online. Objawy i zachowania o których Pani wspomina mogą być niepokojące, nie są jednak jednoznaczne z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu. Autyzm należy do zaburzeń całościowych, w których uwidacznia się wiele różnorakiego rodzaju deficytów w zakresie komunikacji, relacji społecznych z rówieśnikami i dorosłymi oraz brakiem elastyczności w zachowaniach (złe znoszenie zmian). Aby postawić diagnozę lekarz psychiatra musi zbadać różne obszary funkcjonowania dziecka, pojedynczy objaw lub nawet ich para (np. utrudniony kontakt wzrokowy, brak reakcji na imię) nie może być podstawą do orzekania o autyzmie a raczej o nieharmonijnym rozwoju. Zachęcam Panią do niezwłocznej konsultacji psychiatrycznej dziecka, na badanie można udać się do rejonowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej bądź do psychiatry dziecięcego. Dobrym pomysłem wydaje się być też skorzystanie z usług specjalistycznych ośrodków zajmujących się wczesną diagnozą dzieci w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu, w Warszawie taką placówką jest np. centrum SOTIS.
Dodatkowo napiszę jeszcze, że autyzm to zaburzenie wrodzone i nie da się z niego w pełni wyleczyć, natomiast można je skutecznie terapeutyzować (im wcześniej tym lepiej) tym samym dając osobom szanse na lepsze i bardziej samodzielne funkcjonowanie. Jeśli chodzi natomiast o nieharmonijny rozwój to z powodzeniem przy wczesnej diagnozie i właściwej terapii można znacząco zniwelować lub nawet usunąć deficyty.
Pozdrawiam serdecznie

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Najlepiej będzie skonsultować się z psychologiem dziecięcym w celu oceny prawidłowości funkcjonowania dziecka. Po takiej wizycie wiele się wyjaśni.
Pozdrawiam AM