Niepokojące zmiany w piersi

Witam. Od pewnego czasu niepokoją mnie zmiany w prawej piersi. Mianowicie chodzi mi o zgrubienia, które są wyczuwalne od połowy piersi aż pod pachę. Tworzy się coś na kształt łańcucha, który się ciągnie od sutka. Tuż przy sutku wyczuwalny jest mały guzek. W dotyku różni się od lewej... Dodam, że mam 20 lat i 4 miesiące temu przestałam brać tabletki antykoncepcyjne(zażywałam je ok. 8 mies.). Czy może być to coś poważnego? W rodzinie występują przypadki zachorowań na raka piersi. Czy w moim wieku jest to możliwe? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Jest Pani młodą osobą, gdzie prawdopodobieństwo nowotworu złośliwego w piersi jest niskie, nawet przy dodatnim wywiadzie rodzinnym. Niemniej nikt nie jest w stanie stwierdzić, co Pani wyczuwa, dopóki nie zostanie przeprowadzone badanie lekarskie. Proszę zatem zgłosić się do ginekologa, który Panią zbada i w razie potrzeby zaleci dodatkowe badania - np. USG piersi.

Proszę także wspomnieć lekarzowi o przypadkach raka piersi w Pani rodzinie. Dobrze byłoby także, aby zgłosiła się Pani do Poradni Genetycznej (skierowanie od lek. rodzinnego), gdzie zostaną przeprowadzone badania genetyczne i oszacowane ryzyko raka piersi u Pani. Dodatkowo osoby zagrożone poddawane są specjalnym programem badań profilaktycznych.

Pozdrawiam serdecznie