Niepokojący krwotok i nieustające bóle brzucha w trakcie trwania miesiączki

Mam 21 lat od bardzo dawna mam nieregularne miesiączki. Wcześniej też miałam częste bóle jajników po wizycie u lekarza i przyjmowaniu leków, jakie mi przepisał, bóle ustąpiły (potem było w porządku). Jednak od jakiegoś czasu nie dość, że mam nieregularne miesiączki, to jeszcze wczoraj w trakcie 1 dnia miesiączki było normalnie, jak zawsze ból brzucha itp. ale następnego dnia dostałam (tak myślę) krwotoku. Mój tampon nasiąkł już po 40 min. W szkole było podobnie, myślałam, że w pewnym momencie nie wyrobie z tamponami do tego jeszcze ból jajników i brzucha po 16 było już lepiej.

Dzisiaj miesiączka powinna być "średnia" a jest dalej duże krwawienie (czuje się tak jak bym miała 1-szy dzień okresu).
Jest jeszcze taka sprawa, że gdy gdy aplikuję tampon to jest wszystko w porządku, a gdy on już nasiąka, to przy jego wyciąganiu czuję ból. Dlaczego? Co się ze mną dzieje?

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Być może ból przy wyjmowaniu tamponu związany jest z jego większymi rozmiarami po nasiąknięciu krwią.

Ból w podbrzuszu przed i w trakcie miesiączki to problem wielu kobiet. Na szczęście rzadko kiedy jego przyczyną jest jakieś schorzenie (np. endometrioza). Popularne leki przeciwbólowe i rozkurczowe zwykle są pomocne w łagodzeniu bólu miesiączkowego. Najlepiej działają, kiedy przyjmie się je jeszcze przed wystąpieniem bólu (oczywiście nie zawsze łatwo jest przewidzieć ten moment).

Tak obfite krwawienie miesiączkowe jest rzeczywiście niepokojące. Możliwe, że jest to sprawa jednorazowa, wynikająca np, z długiego okresu, jaki mógł minąć od poprzedniej miesiączki. Tak silne krwawienia dość często występują u młodych, dojrzewających jeszcze kobiet. Ich przyczyną mogą być też np. mięśniaki macicy lub polipy, albo też przyjmowane leki (aspiryna!). Niezależnie od przyczyny, stan ten doprowadzić może do anemii. Jeśli sytuacja będzie się to powtarzać, powinna Pani koniecznie zgłosić się do swojego lekarza.

Pozdrawiam serdecznie!