Aspat i Alat - o czym świadczy podwyższony poziom?

Dzień dobry. Właśnie odebrałam wyniki i niepokoi mnie poziom Alatu i Aspatu. Aspat wyszedł na poziomie 211,4 i Alat 255.9. Poczytałam trochę na ten temat w internecie i myślę, że coś jest nie tak z moją wątrobą. Dodam jeszcze, że mam nadciśnienie i leczę je, ale często też brałam Dicloreum na kręgosłup. Nawet w lipcu brałam go ponad 2 tygodnie i to w dużych dawkach. Proszę o poradę, czy te leki mogły mi uszkodzić wątrobę, jakie badania mam jeszcze zrobić? Przede wszystkim chcę się dowiedzieć z czego wziął się tak podwyższony poziom Alatu i Aspatu. Co mam dalej robić, jak się leczyć? O jakich chorobach może świadczyć podwyższony Alat i Aspat? Czy podwyższony Alat i Aspat jest powodem do niepokoju? Konsultację u lekarza mam dopiero za kilka dni, a chciałabym wiedzieć więcej już dzisiaj. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Podwyższone wyniki aminotrasferaz świadczą o uszkodzeniu miąższu wątroby i rzeczywiście, stosowanie Dicloreum w dużych dawkach mogło się do tego przyczynić. Powinna się Pani zgłosić do lekarza chorób wewnętrznych, który pokieruje leczeniem.
Podwyższony poziom aminotransferaz jest wynikiem niespecyficznym i może być również wynikiem innych chorób, dlatego konieczne jest wykonanie dalszej diagnostyki (m. in. badanie USG, kontrola poziomu aminotransferaz).
Do czasu wyjaśnienia przyczyny proszę nie przyjmować Dicloreum, ograniczyć spożycie alkoholu.

Podwyższone tak znacznie poziomy transaminaz wymagają dalszej diagnostyki, aby wykluczyć lub potwierdzić różne przyczyny uszkodzenia wątroby. Na razie proszę nie używać leków przeciwbólowych, również paracetamolu dostępnego bez recepty który też uszkadza wątrobę